Svetovni dan spolnega zdravja in predstavitev Deklaracije o spolnih pravicah

Četrti september je svetovni dan spolnega zdravja in ga po svetu obeležujemo s spodbujanjem pozitivnih dejavnikov, ki vplivajo nanj. Spolno zdravje za posamezno osebo pomeni, da je spolno življenje osnovano na samospoštovanju, pozitivnih vidikih seksualnosti in vzajemnem spoštovanju v medosebnih odnosih. Pomeni tudi zmožnost, da vsakdo izraza lastno seksualnost, se je veseli, v njej uživa brez sramu, krivde in strahu pred tveganji za spolno prenosljive okužbe, neželeno nosečnost, diskriminacijo, itd. Spolno zdravje krepi splošno dobro počutje, celostno zdravje in kvaliteto življenja, zato je izredno pomembno skrbeti za dobro, ustrezno in temeljito osveščenost ter pozitiven pogled na spolnost. Javnost mora biti stalno poučena ter mora razvijati programe za razumevanje, spodbujanje in krepitev spolnega zdravja.

Slovensko seksološko društvo letošnji svetovni dan spolnega zdravja obeležuje s predstavitvijo Deklaracije o spolnih pravicah.